Cryxon®

KRYSZTAŁY

AMETYST

AMETYST

1) WŁAŚCIWOŚCI

Ametyst (inaczej dwutlenek krzemu) występuje w naturze w przeróżnych barwach, od całkiem przezroczystego do ledwo przejrzystego, od bladego fioletowo-czerwonego do zupełnie ciemno lub jasnofioletowego. Jednakowoż sproszkowany ametyst jest koloru białego. Dzięki budowie kryształu jest on jednocześnie piezo- i piroelektryczny. Przepuszcza także promienie UV, a jego symetryczna budowa pozwala na kolistą polaryzację. Tworzą go sześciokątne kolumny, często pojawia się w formie kryształów bliźniaczych. Ametyst charakteryzuje się brakiem łupliwości oraz muszlowym przełomem.

2) WYSTĘPOWANIE

Przeważnie występuje w tak zwanych geodach lub migdałach, a także przeróżnych żyłach skalnych. Największe obszary występowania: Brazylia, Syberia, Urugwaj, Kanada, Zambia i Madagaskar. Na Węgrzech w większej ilości można go znaleźć przede wszystkim w okolicy Telkibánya oraz Gyöngyösoroszi. Ważną cechą ametystu jest utrata fioletowego koloru, blaknięcie w zetknięciu ze światłem słonecznym. Niemniej jest on ulubionym minerałem pośród kwarców. Rośnie na wewnętrznej powierzchni agatu, przeważnie osiągając kilka centymetrów. Dzięki swojej wyjątkowej barwie dominował w królewskiej biżuterii gdyż fiolet symbolizuje sukces, bogactwo i szczęście.

CYTRYN

CYTRYN

1) WŁAŚCIWOŚCI

Cytryn (inaczej dwutlenek krzemu) można odnaleźć w naturze przeważnie jako kryształy bliźniacze, w formie sześciokątnych kolumn. Charakteryzują się brakiem łupliwości oraz muszlowym przełomem. Sproszkowane przybierają biały kolor, a i jako kryształ są całkiem jasne, żółtozłote. Zawsze słabo przejrzyste. Podobnie jak ametyst posiadają symetryczną budowę, tak więc są jednocześnie piezo- i piroelektryczne, a także przepuszczają promienie UV.

2) WYSTĘPOWANIE

Na naszym kontynencie w pierwszej kolejności obfitą ich ilość można znaleźć w Hiszpanii ale Brazylia i Szkocja też mogą się pochwalić bogatymi złożami, podobnie jak Indie i Rosja. Cytryn objawia się w przeróżnych odcieniach żółci. Dość rzadki minerał co sprawia, że jego wartość jest wysoka.

KWARC DYMNY

KWARC DYMNY

1) WŁAŚCIWOŚCI

Kwarc dymny (inaczej również jako dwutlenek krzemu) można odnaleźć w naturze przeważnie jako kryształy bliźniacze, w formie sześciokątnych kolumn. Charakteryzuje się brakiem łupliwości oraz muszlowym przełomem. Chociaż sproszkowany jest koloru białego, to kryształy mogą przybierać barwy żółtobrązowe, szarodymne lub nawet całkiem czarne. W każdym wypadku są słabo przejrzyste. Podobnie jak ametyst posiadają symetryczną budowę, tak więc są jednocześnie piezo- i piroelektryczne, a także przepuszczają promienie UV.

2) WYSTĘPOWANIE

Na naszym kontynencie w największej ilości występuje w Alpach, a w dalszej kolejności w Hiszpanii, Szkocji, Brazylii i Ameryce Północnej. Na Węgrzech obfite są w niego okolice Telkibány i Selmecbánya.

KRYSZTAŁ GÓRSKI

KRYSZTAŁ GÓRSKI

1) WŁAŚCIWOŚCI

Kryształ górski (inaczej również jako dwutlenek krzemu) można odnaleźć w naturze przeważnie jako kryształy bliźniacze, w formie sześciokątnych kolumn. Charakteryzuje się brakiem łupliwości oraz muszlowym przełomem. Chociaż sproszkowany ma kolor biały, to kryształy są praktycznie bezbarwne. Podobnie jak ametyst posiadają symetryczną budowę, tak więc są jednocześnie piezo- i piroelektryczne, a także przepuszczają promienie UV.

2) WYSTĘPOWANIE

Na naszym kontynencie w największej ilości występuje w Alpach, ale bogate są w niego również Brazylia, Madagaskar i Indie.

KWARC RÓŻOWY

KWARC RÓŻOWY

1) WŁAŚCIWOŚCI

Kwarc różowy (czyli również dwutlenek krzemu) można odnaleźć w naturze przeważnie jako kryształy bliźniacze, w formie sześciokątnych kolumn. Charakteryzuje się brakiem łupliwości oraz muszlowym przełomem. Chociaż sproszkowany ma kolor biały, to kryształy są całkiem jasne, koloru różowego. W każdym wypadku słabo przejrzyste. Podobnie jak ametyst posiadają symetryczną budowę, tak więc są jednocześnie piezo- i piroelektryczne, a także przepuszczają promienie UV.

2) WYSTĘPOWANIE

Na naszym kontynencie w największej ilości występuje na Uralu, ale jego znaczne ilości można też znaleźć w Hiszpanii, Szkocji, Brazylii, USA, Republice Południowej Afryki i na Madagaskarze.

KOLORY I DZIAŁANIE

CZERWIEŃ

CZERWIEŃ

POMARAŃCZOWY

POMARAŃCZOWY

ŻÓŁTY

ŻÓŁTY

ZIELONY

ZIELONY

NIEBIESKI

NIEBIESKI

FIOLET

FIOLET

BIEL

BIEL