Cryxon®

Kryštály

Ametyst

Ametyst

1) Vlastnosti

Ametyst, (inak oxid-kremičitý) sa nachádza v prírode v najrôznejších farbách, od čisto priesvitnej až po jemne priesvitnú, od jemno fialovo-červenej až po tmavo, alebo svetlo fialovú. Prach ametystu je i napriek tomu biely. Vďaka kryštálovej štruktúre je piezo- aj piroelektrický v jednom. Prepúšťa UV žiarenie, jeho symetrická štruktúra umožňuje aj jeho cirkulárnu polaritu. Tvoria ho šesťuholníkové stĺpce, objavuje sa často vo forme dvojčatného zrastu. Ametyst sa neštiepi, lom má lastúrovú podobu.

2) Výskyt

Väčšinou sa vyskytuje v tzv. pegamtitoch, zvyčajne vo vyvretých, premenených horninách a bežne ho možno nájsť aj v rudných žilách. Najväčšie náleziská sú v Brazílii, Sibérii, Uruguayi, Kanade, Zambii a na Madagaskare. V Maďarsku sa väčšie množstvo nachádza predovšetkým v okolí Telkibánya, príp. v okolí Gyöngyösoroszu. Ametyst má dôležitú zvláštnosť, tou je, že pri vystavení priamemu slnečnému žiareniu ľahko stráca svoju fialovú farbu, vybledne. I napriek tomu je najobľúbenejším minerálom z kremeňov. Rastie na vnútornej strane achátu, väčšinou na niekoľkocentimetrovú veľkosť. Vďaka svojej zaujímavej farbe bol dominantným odtieňom kráľovských šperkov, keďže fialová farba symbolizuje úspech, bohatstvo a prosperitu.

Citrín

Citrín

1) Vlastnosti

Citrín (alebo inak oxid-kremičitý) sa nachádza v prírode vo forme šesťuholníkových stĺpcov, väčšinou zdvojčatené. Nie sú štiepiteľné, lom majú lastúrovitý. V podobe prášku majú bielu farbu, ako kryštály sú vcelku svetlé, môžu byť aj zlato-žlté. V každom prípade sú jemne priesvitné. Podobne ako ametyst aj citrín má symetrickú štruktúru a tak sú piezo- a piroelektrické a prepúšťajú UV-žiarenie.

2) Výskyt

Na našom kontinente sa vyskytujú vo väčšom množstve hlavne v Španielsku, ale aj Brazília a Škótsko sa môžu pýšiť veľkým náleziskom citrínu, taktiež India a Rusko. Citrín sa vyskytuje v najrôznejších odtieňoch žltej. Je to dostatočne zriedkavý minerál, tým pádom aj jeho hodnota je vysoká.

Záhneda

Záhneda

1) Vlastnosti

Záhnedu (ktorý je tiež oxid-kremičitý) taktiež nájdeme v prírode vo forme šesťuholníkových stĺpcov, väčšinou zdvojčatené. Nie sú štiepiteľné, lom majú lastúrovitý. V podobe prášku majú bielu farbu, ako kryštály sú vcelku žlto-hnedé, dymovo-sivé, alebo môžu byť aj čierne. V každom prípade sú jemne priesvitné. Podobne ako ametyst majú symetrickú štruktúru a tak sú piezo- a piroelektrické a prepúšťajú UV-žiarenie.

2) Výskyt

Na našom kontinente sa vyskytujú vo väčšom množstve predovšetkým v Alpách, ale aj Brazília, Severná Amerika, Španielsko a Škótsko sa môže pýšiť bohatými náleziskami. V Maďarskej republike sa objavuje v Telkibánya a na Slovensku v Banskej Štiavnici.

Horský Kryštál

Horský Kryštál

1) Vlastnosti

Horský kryštál (ktorý je tiež oxid-kremičitý) nájdeme v prírode vo forme šesťuholníkových stĺpcov, väčšinou zdvojčatené. Nie sú štiepiteľné, lom majú lastúrovitý. V podobe prášku majú bielu farbu, ako kryštály sú prakticky bezfarebné. Podobne ako ametyst majú symetrickú štruktúru a tak sú piezo- a piroelektrické a prepúšťajú UV-žiarenie.

2) Výskyt

Na našom kontinente sa vyskytujú vo väčšom množstve predovšetkým v Alpách, ale aj Brazília, Madagaskar a India sa môže pýšiť bohatými náleziskami.

Ruženín

Ruženín

1) Vlastnosti

Ruženín (ktorý je tiež oxid-kremičitý) nájdeme v prírode vo forme šesťuholníkových stĺpcov, väčšinou zdvojčatené. Nie sú štiepiteľné, lom majú lastúrovitý. V podobe prášku majú bielu farbu, ako kryštály sú vcelku svetlé, môžu byť aj ružové. V každom prípade sú jemne priesvitné. Podobne ako ametyst majú symetrickú štruktúru a tak sú piezo- a piroelektrické a prepúšťajú UV-žiarenie.

2) Výskyt

Na našom kontinente sa vyskytujú vo väčšom množstve predovšetkým na Urále, ale aj Brazília, Madagaskar, USA, Južná Amerika, príp. Španielsko a Škótsko sa môže pýšiť bohatými náleziskami.

Farby a ich účinky

Červená

Červená

Oranžová

Oranžová

ŽLTÁ

ŽLTÁ

Zelená

Zelená

MODRÁ

MODRÁ

Indigová/fialová

Indigová/fialová

BIELA

BIELA